4 Nisan 2014 Cuma

BAHÇEMİZE BAHAR GELDİ.

Antalya'ya yerleşen arkadaşlarım epeydir dağ, bayır, çiçek, deniz, böcek fotoğrafı paylaşıyor. E sıcak memleket, baharı da erken geliyor elbette. Bize de bir kaç hafta önce bir "ce eeee!" dedi ama, arkasına sıkı soğuk yaptı her zamanki gibi. İki gündür havamız iyi gene. İnsanın çiçekleri de dikesi geliyor ama biraz daha vakit var, yoksa Afyon'un gece soğuğunda dışarıda ölüyor zavallı çiçekler.
Bahar gele gele tek ağacımıza geldi yalnız: 10-15 gündür, bordo renkli yaprakları çıktığı için çok sevdiğim ağacımız çiçeklendi. Bordo yapraklar daha sonra gelecek ve sonbahara kadar bize arkadaşlık yapacak. Diğer ağacımız farklı bir cins galiba; o daha sopa gibi uzatmış dallarını soğuk soğuk yüzümüze bakıyor. Bu bordo yapraklı ağacın yeşili gibi. 
O kadar Botanik okudum boşuna. Ama baksanıza ne güzel çiçekler değil mi? 

9 yorum:

 1. evet ya oralara erken geliyor izmire de gelmeye başladı gibi..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bize de gelecek bahar ama buralarda fazla oyalanmıyor, direkt yaza geçiyoruz. Sevgiler.

   Sil
 2. evet burada deniz ve astarsız beyaz pantolan sezonu açıldı bile:)) ama ben denize temmuz -ağustasta tercih edenlerdenim:)) çok güzeller

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Afyonkarahisar geçiş mevsimlerini hızla atlayan bir şehir. Bir hafta içinde dışarı çıkarken giydiğiniz bir ceket ertesi hafta fazla geliyor. Bu geçiş o kadar net ve hızlı oluyor ki, henüz ruhumuz buna hazırlanamadığından biz yine ceketlerle çıkıyoruz. Bu sefer de terliyoruz falan:) Aynı şey doğa için de geçerli. Her sene zamanı iyi ayarlayamadığım için bahçeye diktiğimiz çiçekleri bir sefer gece ayazında heba edip bir kaç hafta sonra yenilerini alıp dikiyoruz. Bu arada ben sizin bloğu neden bulamıyorum acaba?

   Sil
 3. Kiraz ağacı galiba Nurten hanım, bizim erik ağacı açtı, haftaya da kiraz açar galiba, açınca da arılar bayram ediyor .Bahçemizin resimlerini paylaştım , beklerim. SEVGİLERİMLE

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yok Türkan Hanımcım, bu ağaç herhangi bir meyvanın ağacı değil. Hani refrüjlerde, parklarda bahçelerde falan gördüğünüz bordo bordo yapraklı bir ağaç var ya, ondan. Diğer ağaç da park ve bahçe ağacı ama o bu bordonun yeşili, benziyorlar ama bordonun yaprakları sık ve küçük. Açtığı zaman ikisini bir görüntüleyeyim. Sizin çiçekler coşmuş yalnız, gördüm.

   Sil
 4. ayy bizim buralarda da başladı tomurcuklar!!! çok mutluyum. insan doğaya bakınca daha bir dingin, daha bir umutlu oluyor :)

  YanıtlaSil
 5. cherry blossom sanırım bu yalancı kiraz meyvesiz ama bol çiçekli japon işi sakura yani :)

  YanıtlaSil